Epoksi Sıcağa Dayanıklı Mıdır?

Epoksi Sıcağa Dayanıklı Mıdır, star epoksi ankara, epoksi ısıya dayanıklı mı

Gelişen teknoloji ile birlikte standart epoksi dışında pek çok farklı özelliklere sahip epoksi türleri oluşturulmuştur. Bu nedenle önemli olan ihtiyacınız olan epoksinin hangisi olduğuna karar verebilmektir. Özellikle sanayi alanında kullanılan epoksilerin ısıya karşı olabildiğince dayanıklı olması tercih edilmektedir. Epoksi sıcağa dayanıklı mıdır sorusu bu noktada karşımıza çıkmaktadır.

Ayrıca bazı onarımlarda (araç arızası, boru, beton-metal çatlakları) yüksek ısı kullanımı gerekmektedir. Bu nedenle o bölgeler için kullanılan epoksi sıcağa karşı dayanıklı olmalıdır.

Epoksi Maksimum Ne Kadar Sıcağa Dayanıklıdır?

Epoksi malzemeler düşük gözeneklere sahiptir. Bu nedenle kaplama ürünü olarak kullanmak için son derece uygundur.

Epoksinin son dönemlerde pek çok alanında kullanılmasının en önemli nedenlerinden biri de kimyasal maddelere direnci ve sağlam olmasıdır. Pek çok alanda uygulanması nedeniyle merak edilen konulardan biri de epoksi sıcağa/ısıya karşı dayanıklı mıdır!

Epoksi Nedir konulu yazımızı incelemek için starepoksi.com/epoksi-nedir-ne-ise-yarar sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Daha önce de belirttiğimiz üzere piyasada pek çok farklı özelliklere sahip epoksi türleri bulunmaktadır.  Isıya dayanıklı epoksilerde kendi içinde çeşitli özelliklerde olmaktadır.

Bir DIY epoksi kiti genellikle sadece 150 dereceye kadar sıcaklığa dayanabilmektedir. Ancak 600 dereceye kadar aşırı sıcaklığa dayanabilen epoksi çeşitleri de bulunmaktadır.

Bu epoksiler kuvars gibi (dünyada bilinen en sert mineral) minerallerle özel olarak formüle edilmiştir. Bu nedenle aşınma direnci ve yüksek ısıya karşı dayanma oranı daha yüksektir.

Ayrıca bu epoksiler termal olarak iletken olduğundan, enkapsülasyon (katı, sıvı ve gaz malzemelerin kapsüller içinde tutulması ile bileşeni koruyarak, belirli koşullarda ve belirli hızlarda bunların dışarı çıkmasını sağlayan teknoloji) ve çömlekçilik için son derece uygundur.

Bunun yanı sıra kuvars bileşenli epoksiler olağanüstü kimyasal direnç ve buhar maruziyetine karşı dayanıklıdırlar. Bu epoksiler uzun süreli titreşim, şok ve aşırı ısıya dayanabilen epoksilerdir.

Ayrıca endüstriyel sektörler için üretilen yüksek ısılı epoksiler, karbon fiber ve esnek çubuk yapısı nedeniyle 1500 dereceden fazla ısıya dayanabilir.

Epoksi Sıcağa Dayanıklı Mıdır, star epoksi ankara, epoksi ısıya dayanıklı mı

Epoksiler bileşime girdikleri maddenin sertlik ve dayanıklılık yapısına göre 100 C. 200 C, 300 C ve 1500 dereceye kadar ısıya dayanıklı duruma getirilebilir. Bu konuda önemli olan ihtiyacınız olan ve güvenliğiniz açısında önem arz eden ürünün hangisi olduğunu tespit etmektir.

Sonuç olarak, epoksiyi pek çok avantajından dolayı yapıştırma ve kaplama amaçlı çeşitli projeler için kullanabilirsiniz.

Yüksek ısı epoksi, araçlar, uçaklar ve elektronik cihazlar için mekanik onarım ve yapıştırmada kullanılabilir. Buhar, şok ve titreşime dayanma kapasitesi nedeniyle endüstriyel kullanım için de uygundur.

Epoksi Isınması ve Epoksi Sertlik Derecesi

Daha önce de belirttiğimiz üzere epoksi reçine malzeme birçok modern uçak, araç, yapı ve elektronik cihazda kullanılmaktadır. Epoksi kendi başına yüksek sıcaklık ve nem ile bozulurken ve değişime uğrarken modern kaplamalar ve karışımlar aşırı sıcaklığa dayanmasına yardımcı olur.

Epoksi Reçine Nedir konulu yazımızı incelemek için starepoksi.com/epoksi-recine-nedir sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Birçok epoksi çeşidi, karışımsız sade haliyle oda sıcaklıklarına kadar dayanıklılık özelliklerini korur.

Bununla birlikte, epoksinin viskoelastik özellikleri nedeniyle, yüksek ısı ile etkileşimi halinde bozulmalar başlayabilir. Isı bozulmasının meydana geldiği sıcaklık epoksinin yapısına göre 50 ile 90 derece arasında değişir.

Sıcaklık arttıkça epoksinin eğilme ve basınç dayanımının önemli bir miktarı azalır. Sıcaklık 60 santigrat dereceye yükseldiğinde, epoksi ısı bozulma sıcaklığına (HDT) ulaşır ve deforme olmaya başlar. Sıcaklık artışı ayrıca yük taşıma kapasitesi ve sertlik kaybına yol açar.

Epoksi zemin kaplama hizmeti başta olmak üzere tüm epoksi çözümleri için lütfen Ankara Epoksi Zemin Kaplama firması olan Star Epoksi’ye danışınız.