Zemin Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

Zemin Kaplama Çeşitleri, star epoksi, epoksi zemin kaplama

Zemin kaplama çeşitleri malzemeleri, insanları dış etkilerden koruyan, ortama dekoratif bir hava katan ve daha dayanıklı bir zemin oluşturan ekipmanlardır. Ayrıca düzgün ve sağlam bir yüzey sağlama gibi işlevleri olan gereçlerdir.

Zemin kaplama malzemeleri genel olarak;

– Esneklik,
– Köken,
– Doğal ve yapay olma,
– Anti statiklik,
– Sertlik,
– Gözenek
– Temel malzeme durumuna göre sınıflandırılır.

Gün içerisinde yoğun yaya veya araç trafiğine maruz kalan zayıf zeminler çok kısa süre içerisinde bozulabilir ya da eski özelliğini kaybedebilir. Böyle durumlar ile karşılaşmamak için beton zeminlerin üzerine çeşitli zemin kaplama uygulamaları yapılarak zemin daha dayanıklı ve sağlıklı bir hale getirilerek kullanım ömrü uzatılabilir.

Star Epoksi hakkında bilgi almak için lütfen starepoksi.com/hakkimizda sayfasını ziyaret ediniz.

Kaplama malzemesi satın alınırken ne kadar para harcanacağı da seçim aşamasında belirleyici bir etkendir.

Kaplama yaptırmadan önce ihtiyaçları doğru bir şekilde belirlemek, kaplama çeşitleri arasından hem en kaliteli olanını hem de maliyet açısından uygun olanına isabetli karar vermek önemlidir.

Zemin Kaplama Önemi Nedir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kaplama işlemlerinden önce zeminin detaylı bir keşfi yapılarak alanın ihtiyaçları belirlenmelidir. Bu ihtiyaçlara göre yapılacak olan kaplama uygulamasının kalınlığı ve malzemeleri seçilir.

Keşif sırasında varsa beton zemindeki çatlaklar, problemler tespit edilerek yer kaplama işleminden önce düzeltilmelidir. Keşif işleminin ardından en uygun kaplama çeşidi seçilerek işlemlere başlanabilir.

En sık tercih edilen zemin kaplama çeşitleri ise şu şekildedir;

– Fayans – Seramik, Porselen zemin kaplama,
– PVC kaplama,
– Parke, laminant parke zemin kaplama,
– Kauçuk kaplama,
– Üç boyutlu zemin kaplama,
– Epoksi zemin kaplama,
– Poliüretan yer kaplama,

Evinize ve ofisinize uygun zemin kaplama yaparak hem yalıtım anlamında hem de estetik görünüm anlamında mekânın güzel olmasını sağlayabilirsiniz. Bu seçimleri yaparken uygulama yapılacak yerin konumuna, mevsim şartlarına ve amacına dikkat edilmelidir.

 

Zemin Kaplama Çeşitleri, star epoksi, epoksi zemin kaplama

 

1- Fayans, Seramik, Porselen Karo Zemin Kaplama: Porselen karo renk ve stil seçenekleri açısından çeşidi en bol olan döşeme malzemesidir. Aynı zamanda porselen karo, fayans ve seramik en dayanıklı zemin seçeneklerindendir ve çok az bakım gerektirir.

Kurulumu güç olmakla beraber, sert bir malzeme olduğundan ve zemin soğuk olabileceği için salon, yatak odası, oturma odası gibi yerlerde pek tercih edilmez

2- PVC Yer Kaplama: PVC yer kaplama birçok zemin döşemesine nazaran en hesaplı kaplama çeşidi olduğundan sıkça tercih edilir. Ayrıca en uzun ömürlü olanı ve en kullanışlı kaplamadır.

Her mekâna uygun olarak üretilen zemin kaplamalar;

• Okullarda,
• Ofislerde,
• Evlerde,
• Hastanelerde,
• Eczanelerde,
• Spor salonlarında,
• Anaokullarında ve daha birçok alanda kullanılır.

PVC zemin kaplamanın uygulanış aşamaları ise şu şekildedir;

• İlk olarak PVC uygulanacak olan zemin temiz bir hale getirilerek, çatlaklar, hasarlar varsa giderilir ve daha sonra diğer işlemlere geçilir,
• İkinci olarak PVC uygulanacak olan mekânın ve zeminin sıcaklığı dengelenerek; PVC uygulanacak olan alanın sıcaklığı 18-20 derece iken, zeminin sıcaklığı ise 12-20 derece olması gerekir.
• Daha sonra mala yardımı ile zemine yapıştırıcı sürülerek PVC’nin zemine yapıştırılması sağlanır.
• Zemine yapıştırılan PVC’ nin varsa hava kabarcıkları alınarak işlem bitirilir.
Oldukça geniş bir desen yelpazesine sahip PVC zemin kaplama kolay uygulanışı ile de sevilerek tercih edilerek her zevke uygun şekilde üretilir.
Uygulama profesyonel bir usta tarafından yapıldıysa ve kullanılan malzeme kaliteli ise zemin kaplamanın ömrü oldukça olacaktır.

3- Parke, Laminant Parke Yer Kaplama: Laminant parke ağaç sektörünün yan ürünleri olan talaş, kırpıntı gibi ürünlerin yüksek ısılı işlemler altında birleştirilerek (preslenerek) 8 mm kalınlıkta MDF ya da HDF olarak üretilir.
Ancak plakalar arasındaki eklemler neme karşı savunmasız olduğu için su baskınlarında şişme görüldüğünden tamiratı ancak sökülüp bir yenisinin yapılmasıyla mümkündür.

Epoksi zemin kaplama çeşitleri hakkında daha fazla bilgiye starepoksi.com/epoksi-zemin-kaplama-cesitleri sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Avantajları şu şekilde sıralanabilir; Laminat parke leke tutmaz, uzun ömürlüdür, darbelere dayanıklıdır, geniş bir renk ve desen yelpazesine sahiptir, yerden ısıtma sistemlerinde güvenle kullanılabilir, kolay monte edilebilir, güneş ışığına karşı dayanıklıdır. Antibakteriyel olup toz tutmaz, temizlik için kullanılan kimyasallara karşı dayanıklıdır, kolay temizlenir. Bakımı ise çok kolaydır ve çizilmez.

4- Kauçuk Kaplama: Kauçuk hamurunun kükürtle volkanize edilerek, kauçuğa renk ve yumuşaklık vermesi için çeşitli dolgu maddesi ve pigmentler katılarak elde edilen kaplama çeşididir. Bu tür kaplamalar hafif ve orta sirkülasyona uygun olup yüksek aşınma dayanımı ve estetik bir görünüm gereken yerlerde kullanılabilir.

Yürüme güvenliği için uygun, mikrop üretmeyen, kimyasal maddelere ve suya dayanıklı elektrik direnci yüksektir bir kaplamadır. Mala perdahlı temiz ve kuru çimentoyla şap üzerine özel yapıştırıcısıyla yapıştırılarak uygulanır.

5- Üç Boyutlu Zemin Kaplama: 3 Boyutlu zemin kaplama çeşitleriyle kendine özgü, farklı ortamlar oluşturularak ev ve ofis dekarasyonunda istenilen görsellik kazandırılabilir. Derinlik ve parlaklık sonucu daha hijyenik , kaymaz, sızdırmaz ve ısı yalıtımı sağlayan yapısı ile modern evlerin zemin çözümleri arasında çok kısa bir zamanda önemli yer edinmiştir.

6- Epoksi Zemin Kaplama: Epoksi, yapı sektöründe çok amaçlı olarak kullanılan sertleştirici ve reçine olmak üzere iki bileşenden oluşan kimyasal bir reçinedir. Çok sık tercih edilen oldukça güzel özelliklere sahip bir zemin kaplama çeşididir.

Zemin kaplama çeşitleri içerisinde önemli bir yere sahip epoksi reçine ürünü hakkında bilgi almak için lütfen Star Epoksi ile iletişime geçiniz.

Epoksi Zemin Kaplamanın Özellikleri:

• Kolay temizlenen, leke tutmayan ve antibakteriyel olan bir zemin kaplamadır,
• Yüzlerce renk ve desene sahiptir,
• Uzun ömürlüdür,
• Kolay uygulanmaktadır ve ekonomiktir,
• Oldukça kuvvetli bir yapıştırıcıdır,
• Kaymayan ve çizilmeyen özelliğe sahiptir,
• Sürtünmelere ve aşınmalara karşı dayanıklıdır,
• Yağ ve kimyasallara karşı dirençlidir,
• Kuvvetli yapıştırma gücüne sahiptir,
• Estetik bir görüntüsü ile uygulanan alanlarda hoş görüntüler oluşmasını sağlar. Özellikle 3D epoksi zemin kaplamalar müşteriler tarafından mutfak, banyo gibi ıslak zeminlerde sıkça tercih edilmektedir,
• Uygulandığı alanlarda yalıtkanlık özelliğine sahiptir,
• Uygulama süresi kısadır,

7- Poliüretan Zemin Kaplama: Orta, ağır mekanik ve kimyasal etkilere maruz kalan zeminler için kullanılan, düzgün yüzeyli, çatlak örtme yeteneğine sahip, tek parça, derzsiz ve birleşimsiz, yarı esnek, temizlemesi kolay, hijyenik, self leveling (kendiliğinden yayılabilen yüzey) mat veya parlak yüzeyli yer kaplama sistemidir.

Poliüretan ayrıca sigara yanıklarına dayanıklı, ses emebilen, istenirse anti statik zemin kaplaması olarak yapılabilir. Spor salonlarında ve endüstriyel zeminlerde kullanılan ve bir uygulanabilen kaplama çeşididir.

Poliüretan Zemin Kaplama Avantajları:

– Püskürtme ya da hazır halde yere serilme şeklinde kaplanır.
– Aşınmaya karşı yüksek dayanım, esneklik ve kaymaz yüzeyler sağlar.
– Ultraviole ışınlara karşı dayanıklıdır çatlamaz, matlaşmaz.
– 90 C ve – 30 C sıcaklığa kadar dayanabilir.
– Kaplandıktan sonra yerinden oynamaz.
– Yapıların içinde ya da dışarıda kullanılabilir.
– Toz tutmayan bir kaplamadır.

8-Doğal Linolyum Zemin Kaplama: Antibakteriyel linolyum zemin kaplama, çarpıcı ve otantik görünümlü olması zemin kaplamaları arasında çokça tercih ediliyor. Ayrıca sesi emici özelliği ve cila gerektirmeyen özelliği ile linolyum, sağlığa uygun ve doğal karışımlardan elde edilen bir zemin kaplamasıdır.

Kireç taşı, keten tohumu yağı, hint keneviri, ağaç reçinesi gibi doğal malzemelerin karışımından elde edilen, doğal bir malzeme olmasının yanı sıra, çevreyi koruma özelliği ile de biliniyor.

 

zemin kaplama şap uygulaması, star epoksi ankara

Zemin Kaplama Malzemeleri Fiyatları

Kaplama maliyeti hesabında üretim, taşıma, döşeme masraflarını göz önünde bulundurarak seçim yapılmalıdır.

Malzemelerin taşınması da maliyet hesabında önemi bir yer tutmaktadır. Zeminin düzgünlüğü, kuruluğu, uygulama sırasında ek malzeme kullanıp kullanılmayacağı da hesaplamaya eklenmelidir.

Maliyet her malzemede farklılık gösterebilmektedir. Bazı malzemelerin hammaddelerinin doğada kolay bulunmaması ve işlenmesinin zor olması bu tip malzemelerin pahalı, bazı malzemelerin ise yapımı kolay olduğu için ucuz olabilmektedir.

Bir malzemenin maliyeti değerlendirilirken ilk satın alma maliyeti, uygulama maliyeti, toplam kullanım süresi, temizlik ve bakım maliyeti birlikte değerlendirilmelidir.

Zemin kaplamada kullanılacak malzemenin maliyeti ve dayanıklılığı ile ilgili olarak malzemenin cinsi, kalınlığı ve uygulama yöntemi dikkate alınmalıdır.

Çok çeşitli olan zemin kaplamalardan birini tercih ederek yaşam alanlarınızı daha yaşanılabilir ve daha konforlu hale getirebilirsiniz.

Tüm epoksi zemin kaplama uzmanlığı gerektiren projeleriniz için öncelikle Star Epoksi ile starepoksi.com irtibat kurup lütfen bilgi alınız.