Otopark Epoksi Zemin Kaplama

Reçineli yada polimer döşeme olarak bilinen epoksi döşemeler son yıllarda ev, ofis, endüstri ve sanayi olmak üzere pek çok alanda kullanılan bir malzeme çeşididir. Epoksiler yapı olarak sıvıdır ancak farklı kimyasallarla karıştırıldığında kürleşme meydana gelir. Yani sertleşir. Kullanıldıkları alana çok iyi tutunmaları, dayanıklı ve esnek yapıları sayesinde tercih sebebidir. Bununla birlikte beton gibi sert yüzeylerin üzerine yapılan epoksi zemin kaplama uzun süre kullanım imkanı sunar. Otopark gibi geniş ve beton zeminlerde bir nevi koruyucu vazifesi görür.
Açık yada kapalı otopark epoksi zemin kaplama hakkında daha detaylı bilgiye yazının devamını okuyarak ulaşabilirsiniz.

Otopark Epoksi Zemin Kaplama Nedir?

Yaygın olarak kullanılan gözenekli bir malzeme olan betonu, daha dayanıklı hale getirmek için 2 yada 3 kez katman şeklinde yüzeyinin kaplanmasına otopark epoksi zemin kaplama işlemi denir. Uzmanların incelemesinin ardından zeminin yapısı ve çevre koşullarına göre en uygun kaplama çeşidine karar verilir.

Otopark Epoksi Zemin Kaplama Nasıl Yapılır?

Otoparklarda araç trafiğinin çok fazla olması yüzeyde deformasyona sebep olur. Bu nedenle, uzun vadeli kullanım imkanı sunan, dayanıklı malzemeler tercih edilir. Beton yüzeylerin zamanla aşınmasıyla oluşan çatlak ve çukurlar istenmeyen kazalara sebebiyet verebilir. Ayrıca bu tür zeminlerin bakım ve yenileme açısından masrafı da fazladır. Epoksi zemin kaplamaları aşınmış olan beton yüzeyinin tamir edildikten sonra üstüne sürülen astarın ardından uygulanır. Otopark epoksi zemin kaplamaları uygulandığı yere tutunma gücü yüksektir ve böylece pürüzsüz ve parlak bir yüzey elde edilir.

Otopark Zemin Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

Otopark ve garajlar açık yada kapalı farklı oldukları için her alanın yüzeyinin kendine özgü bir gereksinimi olduğu için otopark epoksi zemin kaplama yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta uygulanan yüzey ve alan detaylı bir şekilde incelenmelidir. Bu sonuca göre en uygun malzeme ve döşeme çeşidine karar verilir. Otopark epoksi zemin kaplama 3 çeşittir.

Poliüretan:

Diğer epoksi zemin kaplamaları gibi dayanıklı ve güçlüdür. Açık otopark yada çok katlı otoparkların ara katlarında güvenle uygulanabilir. Poliüretan otopark epoksi zemin kaplamaları UV ışınlarına oldukça dayanıklıdır. Poliüretan zemin kaplama dekoratif ve parlak yapısını uzun süre korur.

Poliüretan Metakrilat:

Açık otopark zemin kaplama çeşididir. Farklı hava koşullarına karşı dayanıklılığı en yüksek olandır. Kışın soğuk ve don olaylarında kırılma yada çatlama yapmaz. Yazın da yoğun güneş ışınlarına karşı dayanıklıdır. Yüksek sıcaklıkta erime yada gevşeme söz konusu değildir.

Poliüretan Beton:

Rutubet ve yere dökülen benzin, mozot gibi maddeler zeminin kısa sürede zarar görmesine neden olur. PU Beton nemi dağıtma özelliği sayesinde rutubete ve sıvılara karşı dayanıklıdır. Üstelik dizel ve yağ gibi dökülen mekanik sıvılara karşı çok güçlü kimyasal bir dirence sahiptir. Bu kapsamda kapalı otopark zeminlerinde tercih edilir.

Otopark Epoksi Zemin Kaplama Malzemeleri Hangileridir?

Otopark epoksi zemin kaplama malzemeleri tüm zorluklara karşı dayanıklı kimyasallardan oluşmalıdır. Aksi takdirde aşınarak kısa süreli kullanıma sebep olur. Örneğin açık otopark epoksi zemin kaplama yaparken UV ışınlarına, sıcak ve soğuk hava koşulları göz önünde bulundurulmalıdır. Yine çok katlı otoparklardaki ara katlarda yoğun sirkülasyondan dolayı zeminin esnek ve dirençli olmasına, katlar arasındaki aşınmaya ve su yalıtımına da dikkat edilmelidir. Son olarak zemin katlarda hava sirkülasyonu az olduğundan nem ve rutubetin olumsuz etkisine karşı tamiri kolay, uzun vadeli kaliteli bir malzeme kullanmalısınız.

Açık ve Kapalı Otopark Zemin Kaplama Arasındaki Farklar Nelerdir?

Peki açık ve kapalı otopark zemin kaplama arasındaki fark nedir?
• Kapalı otoparklar zemin, arakat yada çatıdan oluşabilir. Sadece evinizin veya alışveriş merkezlerinin  bodrumunda olabilir. Bu tarz, zemin kattaki otoparklarda yoğun nem ve rutubet etkisini gösterir. Kapalı otoparklarda havasızlıktan oluşan tozumanın en aza indirlmesi için anti-bakteriyel malzemeler kullanılmalıdır.
• Kapalı otopark epoksi zemin kaplama işlemini diğerlerinden ayıran bir diğer husus ta yerlerdeki çizgilerin aşınmadan dolayı kısa sürede silinmemesidir. Bu alanlarda poliüretan epoksiler parlak-mat-yarı mat yada fosforlu şeklinde dekoratif uygulanabilir.
• Açık otopark epoksi zemin kaplama işleminde ise güneş ışığı, yağmur, kar gibi sert hava koşulları düşünülerek uygulama yapılmalıdır.

Otopark Epoksi Zemin Kaplama Fiyatları Ne Kadardır?

Otopark epoksi zemin kaplama fiyatları belirlenirken öncelikle yüzey incelenir. Eğer beton zeminde kırık, çatlak varsa yüzeyin pürüzsüz olması ve kaydırmaması için tamir edilmesi gerekir. Ayrıca uygulanılacak alanın büyüklüğü, çevre koşulları ve yapılacak epoksi kaplama çeşidine göre fiyatlar değişiklik gösterir.
Eğer siz de otopark epoksi zemin kaplama hizmeti almak veya bu işlem hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için hemen bizimle https://starepoksi.com/iletisim/ adresinden iletişime geçebilirsiniz.