Uygun Epoksi Zemin Kalınlıkları

uygun epoksi zemin kalınlıkları

Uygun Epoksi Zemin Kalınlıkları

Uygun epoksi zemin kalınlıkları büyük ölçüde, epoksi yapılmak istenen alana ve kullanım amacına bağlıdır. Evinizin veya iş yerinizin, çok fazla araç trafiği olmayan bölgelerine bir epoksi döşeme sistemi yerleştiriyorsanız çok kalın bir epoksi zemine ihtiyacınız olmayacaktır.

Fabrika, imalathane, laboratuvar, hastane, spor sahaları ve otopark gibi alanların zeminlerinde ; yaya veya araç trafiğine ve kimyasal dökülmelere maruz kalacak bir epoksi kaplama düşünüyorsanız, daha kalın ve daha dayanıklı bir kaplamaya ihtiyacınız olacaktır.

Epoksi kaplama 3 farklı kalınlıkta tercih edilebilir:

 1-İnce Epoksi Kaplama

Uygun epoksi zemin kalınlıkları ince bir epoksi zemin için, az kullanılan zeminlerin çok fazla bakım gerektirmeden harika görünmesini sağlamak için yeterlidir. Bu nedenle garaj zemini rafine ediyorsanız veya yaşam alanınızın bir parçası olması için garajınızı kapatıyorsanız, 4-6 mil kalınlığında ince bir epoksi zemin iyi bir seçimdir.

İşletmenizdeki döşemeyi yeniden yapıyorsanız ve koridorlarınız, depolama alanlarınız veya dinlenme alanlarınız için iyi görünecek kurulumu kolay bir şey istiyorsanız, daha ince bir epoksi zemin güzel görünecek ve diğer döşemelere nispeten daha dayanıklı ve şık olacaktır.

Bir döşeme sisteminin kalınlığının oluşturulmasının iyi bir yolu, kalın bir altlık veya astar kaplamanın takılması ve daha sonra bunun üzerine, kalınlığın yükseltilmesi için kullanılabilen bir üretan yani son kat ile kaplanmasıdır.

 2-Kalın Epoksi Kaplama

Daha işlek trafik alanlarına ya da ağır makine kullanılan alanlara bir epoksi zemin koyarsanız, söz konusu yıpranmalara dayanıklı daha kalın bir epoksi zemine ihtiyacınız olacaktır.

İşletmeler için en popüler epoksi zeminler, 10-20 mil kalınlığındaki zeminlerdir ve genellikle 2 ila 3 kat sisteminden oluşur. Bir astar, yüksek yapılı bir baz kat ve bir son kat şeklinde uygulanır. Daha kalın bir kaplama, zemine sağlam bir profil verir ve şık, son derece dayanıklı bir zemin sistemi oluşturmaya yardımcı olur .

3- Süper Kalın Epoksi Kaplama

Ticari bir depo, makine atölyesi veya üretim fabrikası gibi başka bir endüstriyel ticari alanınız için uygun epoksi zemin kalınlıkları, ağır makine, kimyasal dökülme ve araç trafiği olan alanlarda kullanmak için 125 mil kadar daha kalın bir epoksi zemine ihtiyacınız olabilir.

Çoğu durumda en ekonomik ve en dirençli kaplama, 3 bileşenli epoksi harç karışımı olan bir çamur epoksi olacaktır (A, B, Agrega, genellikle kum). Bu, zemine mala ile karıştırılan ve süper dayanıklı bir taban kaplama olacak şekilde bir bulamaç karışımı oluşturulur. Daha sonra zemini kapsüllemek ve korumak için estetik bir görünüm verilerek son kat takip edilir.