Epoksi Zemin Onarımı Nasıl Yapılır?

epoksi zemin onarımı, epoksi boya

Epoksi Zemin Onarımının Yapılması

Daha önceki yazımızda Epoksi Zemin Faydalarından bahsetmiştik. Bu yazımızda Epoksi zemin onarımı nasıl yapılır? Epoksi zemin kaplamalarının tamiratı mümkün mü? Sorularına cevap vereceğiz.

Epoksi zemin kimyasallara ve mekanik aşınmaya daha dayanıklı olduğu için iç mekânlarda kullanılan diğer alternatif zemin kaplama malzemelerine göre çokça tercih edilen ve oldukça uzun ömürlü bir kaplamadır.

Epoksi kaplamalar çok ağır darbelere maruz kalmadığı müddetçe yıllarca hiçbir yapısal değişikliğe uğramazlar. Yoğun yaya ve araç trafiğine maruz kalarak yüzeyde oluşabilecek mekanik darbeler bazı çizik ve deformasyonlara sebep olsa bile kaplamanın tamiratı ve yüzeysel yenilemesi çok düşük maliyetlerle yapılabilmektedir.

Epoksi zemin kaplamalarının tamiratı ve onarımı genellikle aşağıda sıralanan nedenlerden ötürü yapılır;

 • Epoksinin alt tabakaya, genellikle betona, zayıf yapıştırılması,
 • Zemindeki nem ile ilgili sorunlar,
 • Makinelerin neden olduğu aşınma,
 • Kirleticiler,
 • Güneş ışınlarına ve kuvvetli aydınlatmaya maruz alarak, yüzey parlaklığının azalması,
 • Ağır malzeme düşmesinden dolayı lokal parça kopmalar,
 • Aşırı kirlenme,
 • İşaret çizgilerinin silinmesi,
 • Kısmi kabarma şeklinde olmaktadır.

Basit yüzey bozukluklarında ki kısmi onarımlarda  gerekli önlemler alınarak zeminin kullanılması mümkündür. Fakat tüm yüzeyde bir tamirat çalışması söz konusu ise yüzey bir kaç gün kullanılamayacaktır.

Star Epoksi olarak tüm epoksi zemin kaplamaları konusunda desteğe hazırız. Lütfen bizimle iletişim sayfamızdan bize ulaşın.

Epoksi Zemin Onarımı İçin Zemin Tamamen Sökülmeli mi?

Epoksi zemin onarımı, uygulaması ya da onarımı yaptıracaksanız bunlara dikkat etmelisiniz;

 • Uygulayıcının referansları,
 • Verilen garanti şartları,
 • Kalite kontrol ekipmanları var mı?
 • Konusunda sertifikalı uygulayıcı mı?

Epoksi tamiri bir kaç faktörden ve malzemeden oluşur. Epoksi boya düzgün, pürüzsüz ve kuru bir zemin üzerine 2 kat astar uygulamasından sonra istenilen renge göre yapılmaktadır. Epoksi zemin kaplamanın onarımı ve boya uygulamalarında en önemli aşama yüzey hazırlığıdır. Yüzey uygun şekilde hazırlanmazsa, kaplama düzgün bir şekilde yapışmaz ve kısa sürede delaminasyona (tabakalara ve katmanlara ayrılma) neden olur. Yüzeydeki eskiden kalma boya, kir, toz, harç artıkları temizlenir. Varsa yağ gres artıkları deterjanlı su ile temizlenip yıkanır ve zeminin kuru olduğundan emin olduktan sonra  seçilen astar uygulanır.

Epoksi ürünlerde sorun uygulama hatalarından kaynaklı ise bu hata epoksi ürünlerin yüzeyden kopmasına neden olabilir.

Epoksi zemin yapılırken  yapıştırma için kullanılan reçine yapışma performansı çok güçlü olan kimyasal malzemelerden biridir ve harici bir sorun olmadığı sürece yapıştıkları yüzeyden ayrılmazlar. Beton bir zeminde, özellikle epoksi zeminin değiştirilmesini gerektiren yenileme veya onarım çalışması yapılacaksa, mevcut tüm kaplamanın özel aşındırıcılara sahip beton öğütme makinesi ile  çıkarılması gerekir.

Epoksi Zemin Onarımı İçin Boya Tamiri

Epoksi tamiri yapılacak olan alanda zedelenen alan epoksi graut ya da epoksi mortar denilen özel bir tamir harcı ya da dolgu maddesi ile doldurulur. Peki epoksi graut, ya da epoksi macun ile yapılan uygulama neye göre değişkenlik gösteriyor? Epoksi graut tamir harcı macundan ya da şaptan daha erken kuruma göstereceğinden tercih edilir. Ardından en son aşama olan boya tamiri yapılır. Daha sonra ise mevcut renk temin edilerek uygulanacak olan zemin bantlanır ve yapılacak yer zımpara ile hafif zımparalanarak ve üzerine gelecek olan epoksi zemin tutunmasına olanak sağlanır ve hazırlanan karışım dökülerek tamir tamamlanır.

Tamir yapılan alan bant hizası biraz yüksek görünmekle beraber kullanıma engel olmaz.

Epoksi zemin kaplamaların onarımı ve tamiratı esnasında en çok dikkat edilecek hususların başında mevcut kaplama ile yeni kaplama arasındaki ton farkı oluşmamasına dikkat etmektir.

Ton farkının oluşmasının en büyük nedenleri ise;

 • Mevcut kaplamanın kullanım sonucu yüzeyinde kirlenmeye bağlı renk değişmesi,
 • Zemin eskidiği için matlaşmasından,
 • Yeni kaplama rengini imal ederken eski ve yeni kaplama tonunu tutturamamanın zorluğundan kaynaklanır.

Ankara’da epoksi alanında en iyi ustalara sahip Star Epoksi ile iletişime geçerek en iyi epoksi zemin kaplamalarına sahip olabilirsiniz. İletişim için starepoksi.com/iletisim bağlantısını kullanabilirsiniz.