Epoksi Kaplama Nedir?

ev-zemin-kaplama, epoksi kaplama, epoksi nedir, epoksi kaplama nedir, ankara epoksi kaplama, istanbul epoksi kaplama

Epoksi Kaplama Nedir?

Epoksi Kaplama konusuna girmeden önce epoksi ile ilgili bilgilendirme yapmak faydalı olacaktır. Bir epoksi yapıştırıcının etkinliği düşünüldüğünde, onu oluşturan bileşiklerin genel formülasyonunu analiz etmek faydalıdır. Epoksi, reçine ve sertleştirici olmak üzere iki başlangıç ​​bileşiğinin bir karışımının polimerleştirilmesiyle oluşturulur.

Reçine belirli bir katalizör ile karıştırıldığında, kürlenme başlatılır. Sertleşme, moleküler zincirlerin kimyasal olarak aktif bölgelerde reaksiyona girmesi ve ekzotermik bir reaksiyonla sonuçlanmasıdır. Reçinenin epoksit grupları ile bu kombinasyondan çıkan sertleştiricinin amin grupları (katalizör) arasındaki kovalent bağlar, polimerin çapraz bağlanması için meydana gelir. Böylece epoksi sertliğini ve kuvvetini belirler. En yaygın kullanılan yapısal tip yapıştırıcı olarak, epoksi yapıştırıcılar genellikle bir bileşen veya iki bileşenli sistemler olarak sunulur. Bir bileşenli epoksi yapıştırıcılar genellikle 250-300 °F arasındaki sıcaklıklarda kürlenir, yüksek mukavemetli bir ürün imal eden koşullar, metallere mükemmel yapışma ve olağanüstü çevresel ve sert kimyasal direnç gösterirler. Aslında, bu ürün genellikle kaynak ve perçinlere bir alternatif olarak kullanılır.

Bir bileşenli sistemler önceden katalize edilir ve iyileştirilmesi ve havanın sıkışmasından kaynaklanabilecek hataların önlenmesi için sadece orta derecede ısıl işlem gerektirir. Ayrıca, kürleşme hızı hızlıdır – iki bileşenli sistemlerden daha hızlı. Sertleşme koşullarının sıcaklık ve reçine ve sertleştirici bileşik seçimi ile izlenmesi, mekanik dayanım özelliklerinin ve ısıl, elektriksel ve kimyasal direncin değiştirilmesine izin verir. Epoksi yapıştırıcılar bu nedenle çok çeşitli farklı uygulama ve çalışma koşullarına uyacak şekilde geliştirilmiştir.

Epoksi yapıştırıcılar çok çeşitli malzemelere yapışır ve özellikleri sistemin spesifik kimyasına ve mevcut çapraz bağlamanın yapısına bağlıdır. En önemli performans gereksinimlerinden bazıları, istisnai kimyasal ve ısı direnci, mükemmel yapışma ve su direncinin yanı sıra tatmin edici mekanik ve elektriksel yalıtım özelliklerini içerir.

Epoksi Kaplama

İki bileşenli epoksi sistemleri, katalizasyonun ortam sıcaklıklarında meydana gelmesi ve ısı ile hızlandırılabilmesi bakımından farklıdır. Isı eklemek ayrıca üstün özelliklere yol açan ek çapraz bağlanmayı da teşvik eder. İki bileşenli sistemler çoğu yüzeyin yapıştırılması için uygundur. Fiziksel ve kimyasal etkilere karşı dirençlerinin yanı sıra, uzun bir süre boyunca sabit bir ağırlığa veya kuvvete dayanma kabiliyetleri nedeniyle oldukça kararlı olarak kabul edilirler. Ek olarak, uzun bir süre boyunca sabit bir ağırlığa veya kuvvete dayanma kabiliyetlerinin yanı sıra fiziksel ve kimyasal etkilere karşı üstün dirençleri, iki bileşenli epoksileri oldukça stabil bir ürün haline getirir.

hava-alani-epoksi-kaplama

Havaalanı Epoksi Kaplama

Epoksi Kaplama son derece çok yönlüdür ve elektronik, tıbbi cihazlar ve havacılık dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere birçok endüstride yapıştırma, sızdırmazlık, kaplama ve kapsülleme için kullanılabilir. Özel formülasyonlar ayrıca alev geciktirici, kriyojenik olarak bakım yapılabilir, hızlı kürlenir, yüksek sıcaklığa dayanıklı ve daha fazlasıdır. Epoksi Kaplama hakkında bu kadar bilgi edindikten sonra uygulama hakkında bilgi verelim. Sektörde bu iş ile ilgilenen oldukça fazla şahıs ve kurum bulunmaktadır. Star Epoksi de bu işi profesyonel olarak yapan firmalar arasında yer almaktadır. Projelerinizin değerlendirilmesi ve tekliflendirilebilmesi için bizimle iletişim kurabilirsiniz.