Zemin Kaplama Şap Kullanımı

zemin kaplama şap uygulaması, star epoksi ankara

Zemin kaplama şap uygulaması ile zaman içerisinde meydana gelen aşınma ya da değişik sebeplerden dolayı bozulmalar engellenmektedir. Şap uygulanmayan zeminlerin sağlıklı ve sürekli kullanımı da aksamaktadır.

Özellikle yüksek, yoğun araç ya da insan trafiğine maruz kalan zeminlerin zamanla farklı kaplamalar ve uygulamalar ile düzeltilmesi zorunlu hale gelmektedir. Özel bir işlem yapılmayan zeminlerde sürekli bozulmalar meydana geleceğinden dolayı tadilat ve tamir masrafları da oldukça yüksek seviyede olacaktır.

Bu noktada zemin kaplama şap uygulamaları ile daha dayanıklı bir zemin elde etmek amaçlanmaktadır.

Ancak zemin kaplama şap işlemlerine başlamadan önce şap betonu kullanılarak zemin düzgün ve sert bir duruma getirilmelidir. Böylece hem tamir masrafları düşürülebilir hem de zemin uzun yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde kullanılabilir.

zemin kaplama şap uygulaması, star epoksi ankara

Zemin kaplama işlemlerinin doğru bir şekilde yapılabilmesinin ilk kuralı; şap uygulamasının isabetli ve doğru bir şekilde yapılması gelmektedir. Şap uygulamasının doğru bir şekilde yapılması yapılan zemin kaplamanın kalitesini ve kullanım ömrünü etkilemektedir.

Şap, zemin kaplama ve inşaat işlemlerinde sıkça kullanılan, beton zemine direk uygulanarak izolasyon, zemin düzeltme, estetik görünüm ve zeminin yapılacak olan işlemlere hazır hale getirilmesini sağlayan dayanıklı bir zemin kaplama malzemesidir.

Zemin kaplama işlemlerinde en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında zeminin düzgün, pürüzsüz ve temiz bir hale getirilmesi vardır.

Kaplama uygulaması yapılmaya başlamadan önce zemin doğru bir şekilde incelenerek varsa eksikleri belirlenmelidir. Bu noktada eğer gerekli ise çatlaklar, delikler kapatılmalıdır. Böylelikle zemin şap uygulaması için uygun hale getirilecektir.

Şap Kullanım Alanları

–      Öncelikle tüm yapıların taban kısımlarında,

–      Su ve nem etkisinde bulunan yerlerde,

–      Açık ve kapalı otoparklarda,

–      Fabrika iç ve dış sahalarında,

–      Fabrika tavan kısmı ana yüzeylerde,

–      Açık spor alanları, kapalı spor salonlarında,

–      Sergi ve gösteri salonlarında vb.  bir çok yerde yüzeyin düzgünlüğünü ve görselliğin ön plana çıkması için şap dökümü yapılır.

Zemin kaplama çeşitleri içerisinde önemli bir yere sahip epoksi reçine ürünü hakkında bilgi almak için lütfen Star Epoksi ile iletişime geçiniz.

Zemin Kaplama Şap Dökme Kuralları Nelerdir?

–      Şap dökülecek yüzeyde toz, yağ, kir olmamalıdır.

–      İnşaat artığı harç vb. sonradan yüzeye yapışmış madde olmamalıdır.

–      Tesviye edilecek yüzey dört kenardan ve köşeden teraziye alınmalıdır.

–      Şap kalınlığı farklılık göstermekle beraber, çimento ile yapılan şap için; 0,2 cm den az ve 0,5 cm den fazla olmamalıdır.

–      Sentetik içerikli şap kalınlığı için ise; 0,5 cm’den az 3 cm’den fazla olmamalıdır.

–      Arkasından terazi mastarları yerleştirilir.

–      Uzun mastarlar yerleri sabit anolar (mastar çekmeyi kolaylaştırmak amacıyla yapılan kılavuz) üzerinde zigzak yapılarak kaydırılır.

–      Şap atıldıktan sonra yüzey mastar çekildikten sonra uygun mala ile düzeltilerek zemin kaplama malzemeleri için uygun bir hale getirilir.

–     Tüm zemin dümdüz yapıldıktan sonra atılan şapın kuruması beklenir. Şap tam anlamıyla kuruduktan sonra zemin kaplama uygulamaları rahatlıkla uygulanabilir.

zemin kaplama şap uygulaması, star epoksi ankara

Tesviye betonu dökme iş sırası aşağıdaki gibidir:

1-  Şap dökülecek yüzeyin temizlenmesi,

2-  Temizlenen yüzeyde yapışmış yabancı maddelerin temizlenmesi,

3-  Duvar kenarlarına kotun işaretlenmesi,

4-  Kenarlara anoların yerleştirilmesi,

5-  Anolarının üzerlerinin terazi ile kontrol edilmesi,

6-  Dökülecek olan şapın hazırlanması,

7-  Şapın dökülmesi ve mastar ile düzeltilmesi,

Tesviye betonu ile düzeltilmiş yüzeylerin dış etkenlerden korumak ve istenen özelliklerde zemin elde edilmesi için kişilerin isteğine göre yapılır.

İşlem yapılan zemin kaplama şap dökme işlemi ikiye ayrılır:

– Birincisi; çimento ile yapılan şap dökme işlemi: Çimento ile dökülen şapta kendi içinde ikiye ayrılmaktadır.

İlki; çimentonun tesviye betonu üzerine serpilerek ıslatılması ile yapılır ki hazırlık aşaması yoktur. Diğeri ise normal çimentonun su ile karıştırılıp zemine serilmesi ile yapılan şap dökme işlemleridir.

– İkincisi; hazır sentetik (hazır) şap dökme işlemidir: Sentetik şap malzemesi ise fabrikalarda kutular içinde üretilen ve kutularla kullanım alanına getirilerek direk zemine uygulaması yapılır.

Tüm epoksi zemin kaplama uzmanlığı gerektiren projeleriniz için öncelikle Star Epoksi ile irtibat kurup lütfen bilgi alınız.