Epoksi Reçine Nedir, Nasıl Üretilir?

Epoksi reçine oldukça sık kullanılan geniş kullanım alanına sahip bir maddedir. Sıvı bir halde bulunan epoksi reçine sertleştirici malzemeler yardımıyla epoksi zemin kaplama olarak kullanılır. Epoksi reçine termoset reçine sınıfına dahil edilir. Birbirine sıkıca bağlı çapraz biçimde polimer yapıları oluşturabilir, bu polimer yapı yapışkan hale getirilebilir ya da sertleştirilebilir.

Epoksi reçinenin en yaygın olarak kullanılan kısmı epiklorohidrin (ECH) ve bisfenal-a (BPA) adı verilen bir reaksiyonda üretilir. Fakat özel reçineleri üretmek için üretim esnasında başka hammaddeler eklemek gerekir. Kaymaz, aşınmaz ve pürüzsüz oldukları için epoksi reçine sıklıkla tercih edilir. Denizcilik, otomotiv, uçak sanayisi, boru kaplamaları gibi büyük yerlerde epoksi reçineye rastlamanız mümkün olur. Diğer bir tür olarak kimyasal hali baskı mürekkeplerinde, kumaş işlemlerinde ve cerrahi işlemlerde kullanılır.

Epoksi Reçine Nasıl Üretilir?

Epoksi reçine üretimi aşağıdaki adamlar izlenerek üretilir:

  • ECH ve BPA reaktöre verilir ve ilk işlem böylece başlamış olur.
  • Kaynama noktasındaki reaktöre %20 – %40 arasında bir oranda soda çözeltisi eklenir.
  • Bu işlemden sonra reaksiyona girmeyen ECH buharlaştırılır ve reaksiyon ortamından uzaklaşması sağlanır.
  • Reaksiyon içinde kalan iki faz, metil izobütil keton ( MIBK ) tarzı etkisiz bir çözücü eklenerek ayrıştırılır.
  • Reaktör içerisindeki reçine suyla yıkanma esnasında vakumlama yöntemi ile çekilerek damıtılır.
  • İstenilen epoksi reçine çeşidine göre farklı özellikler eklemek için farklı bileşikler katılır. Reçinenin renk, şeffaflık, esneklik, koku, viskosite gibi özellikleri farklılaştırılarak kullanıcının isteğine göre şekillendirilir.
  • Epoksi reçine üretiminden sonra genellikle sertlik elde edilmek istenir. Bu sertliği elde etmek için amin grubu bileşikleri reçine içerisine katılır. Epoksi reçine 5-150 derece arasında kürlenir. Reaksiyon süresi ortamın sıcaklığına göre değişir. Bu sebepten dolayı sertleştirilecek olan epoksi reçine uygulanacağı ortamın en az 4-5 derece ve üzerinde olması gerekir.

Epoksi Kaplama konusunda, alanında uzman olan  kadromuz ile  epoksi konusunda www.starepoksi.com‘a gönül rahatlığı ile güvenebilir ve her türlü konuda bize ulaşabilirsiniz.

Çok çeşitli olan zemin kaplamalardan birini tercih ederek yaşam alanlarınızı daha yaşanılabilir ve daha konforlu hale getirebilirsiniz.

Tüm epoksi zemin kaplama uzmanlığı gerektiren projeleriniz için öncelikle Star Epoksi ile starepoksi.com irtibat kurup lütfen bilgi alınız.