Epoksi Boya Özellikleri Nelerdir?

Star Epoksi Epoksi Boya Ozellikleri Nelerdir 1

Epoksi boya nedir? Epoksi Boya Özellikleri Nelerdir? sorusuna kısaca ‘kimyasal bir reçine malzemesidir’ cevabı verilebilir. Kuruduktan sonra hem fiziksel hem de kimyasal etkilere karşı dayanıklı hale gelir. Çoğunlukla zemin kaplama işlemlerinde kullanılmasının yanında zemin, masa ve dekorasyon araçlarında sıklıkla kullanılır. Dekorasyon dünyasında da ayrı bir renk katan epoksi boya, sağlam bir malzemeye sahip olmasının yanında dilediğiniz tasarımda uygulanmasıyla zemine hem kolaylık hem de şıklık katar.

Epoksi Boya Teknik Özellikleri Nelerdir?

Epoksi boyanın fiziksel ve kimyasal direnci son derece yüksektir ve kuvvetli yapışma gücüne sahiptir. Korozif (aşındırıcı) ortamlara karşı dayanıklı olduğundan deniz kenarlarında, rutubetli, asidik, bazik ortamlarda bulunan tüm yüzeylerde tercih edilir. Deniz kenarındaki iskelelerin denizin içinde kalan bölümlerde de kullanılır. Ayrıca motorlu araçların metal kısımlarında kullanılır. Antibakteriyel özelliğe sahip olduğundan hijyeniktir. Bu nedenle gıda sektöründe yaygın bir şekilde kullanılır. Çünkü üzerinde canlı mikroorganizmalar yaşayamaz, üreyemez. Böylece yüzeyleri kir tutmaz ve kolayca temizlenir.

Epoksi boya sisteminin basınca karşı mukavemeti betondan, çekme mukavemeti ise çelikten çok daha kuvvetlidir. Akışkan özelliği ile döküldüğü yüzeyde en ince kılcal çatlaklara ve deliklere nüfus ederek buraları doldurması nedeniyle epoksi boya ile fayans boyama, bina kiriş ve kolonlarının güçlendirilmesi, betonarme ve çelik yapıların temellerinde yapılan ankraj işleri yapılır.

Epoksi boya renkleri kullanıldığı mekâna dekoratif bir hava ve şıklık katar. Ayrıca kullanım ömrü de uzun olduğundan ön sıralarda tercih edilir.

Epoksi Boya Nasıl Yapılır?

Epoksi boya uygulamasının en önemli özelliği kolay uygulanmasıdır. Uygulanacak yüzeyin iyice temizlenmesine ve hiçbir şekilde kir, pas gibi durumlar olmamasına özen gösterilmelidir. Daha sonra astar uygulandıktan sonra boya işlemi aşamasına geçilir. Kimyasallardan, darbelerden, aşınmalardan, etkilenmeyen özelliği nedeniyle de başta hastanelerde olmak üzere, laboratuvarlarda, okullarda sıkça tercih edilir.

Epoksi Boya Fiyatları

Epoksi boya fiyatları kaliteye göre belirlendiği için kaliteli ve dayanıklı malzemelerin özenle seçilmesi oldukça büyük öneme sahiptir. İçerisinde bulunan kimyasal maddeler yurt dışından ithal edildiğinden bu durum boya fiyatlarında belirleyici rol oynar.

Epoksi fiyatlarını en çok etkileyen husus, uygulanacağı alanın kaç m2 olduğudur. Ancak uzun vade içerisinde para tasarrufu yapmanıza olanak sağlayacak nokta doğru malzemeler ile daha dayanıklı bir yapıya sahip olan kaplamadır.

Şeffaf epoksi boya fiyatları, kullanılacak malzemenin kalitesi, miktarı, uygulanacak alanın büyüklüğü (m2), uygulayacak ekibin tecrübesi, uygulamanın zorluk derecesi gibi etkilere göre değişiklik gösterir.

Epoksi Boya Özellikleri ve Ankara Epoksi Zemin Kaplama konusunda Ankara Epoksi Uzmanı Star Epoksi ile irtibata geçiniz. Bizimle hemen iletişime geçin size en uygu teklifi verelim.