Çatı, Teras, Balkon Epoksi Kaplama Nasıl Yapılır?

Teras Epoksi Kaplama Nasıl Yapılır?

Çatı, Teras, Balkon  gibi açık alanlarda bulunan birçok zeminde, ilerleyen zaman içerisinde aşınmalar söz konusu olur. Bu aşınmalar zeminin yağmur, fırtına ve güneş gibi doğal etkilere çok fazla maruz kalması nedeniyle oluşur. Bu tür aşınmaların önüne geçilmesi için epoksi zemin kaplama uygulamasına başvurulur. Çünkü epoksi kaplama, bu tarz hasar bırakan etkilerden zemini en iyi şekilde korur ve uzun ömürlü kullanım olanağı sağlar.

Epoksi Kaplama Avantajları

Teras zeminleri kolaylıkla aşınabilen bir yapıya sahiptir. Bu yüzden teras kaplamalarında kullanılacak olan malzeme oldukça dayanıklı ve sağlam bir yapıya olması tavsiye edili. Aynı zamanda neme karşı dayanıklı ve suyu sızdırmaması da çok önemlidir. Özellikle olası ıslanmalarda kaydırmama özelliği ise insan sağlığını koruması açısından epoksi kaplamanın daha çok tercih edilmesine neden olur. Teras epoksi kaplama uygulanırken terasın durumuna göre uygun biçimi de farklılık gösterir. Böylece uzun bir süre boyunca teras zemini kullanılmaya devam edilebilir.

Teras Epoksi Zemin Kaplama Uygulaması Nasıl Yapılır?

Teras epoksi kaplama uygulanmadan önce her türlü aşınmaya karşı geniş kapsamlı bir çalışma yapılmalıdır. Özellikle seçilen zemin kaplama ustasının işlemlere başlamadan önce zemini görmesi ve keşfetmesi zorunludur. Bu yapacağı keşif sonrasında terasa ne kadar malzeme kullanacağını belirler ve maliyetinin ne olduğuna karar verir. Kaç kat zemin kaplama malzemesi kullanılacağı gibi konular belirlenir. Ek olarak teras sahibi terasında nasıl bir görünüm istiyorsa üç boyutlu epoksi kullanılarak istenilen görsel, teras zeminine uygulanır.

Böyle bir zemin kaplama yapılacak ise keşif bu görselin belirlenmesi de önemlidir. Teras zeminlerinde çoğunlukla açık renkler tercih edilir. Bunun nedeni ise güneş ışığını daha iyi yansıtmasıdır. Böylece terasın altında kalan odaların sıcaklıkları kolayca ayarlanabilir. Özel kullanım amacı olan teraslarda üç boyutlu zemin kaplama ya da metalik epoksi boya uygulamaları farklı görünüm ortaya çıkarır. Otel teraslarında otelin logosu zemine yansıtılır ve estetik bir görünüm elde edilir. Kullanılan epoksi malzeme rahat bir kullanım sağladığı için otellerde ve terası olan evlerde kullanıcıların rahat ve keyifli vakit geçirmesine olanak sağlar.

Epoksi reçine boya ve epoksi zemin kaplama konusunda bilgi almak için Ankara epoksi uzmanı Star Epoksi ile irtibata geçiniz.